Újra elkezdtem BOINC-projektekben aktívabban dolgoztatni gépeket. Egészen régen, amikor a Seti@home (födönkívüli intelligencia keresése) kezdôdött, nem sokkal az indulásuk után én is belekezdetm egy indexes, Törzsasztalos barátom biztatására. Egész jól haladt, sok gépre felpakoltam, aztán leálltam lassan... vacak volt a kliens, feleslegesen látványos grafikával dolgozott, sokszor lefagyott, alvó állapotban is erôforrásokat fogott le, a kollégák emiatt morogtak, stb. A projekt gazdái hülyék voltak, mert alig-alig tájékoztattak az eredményekrôl, amikor mégis írtak, akkor pénzért kunyiztak. Amikor már BOINC-alapon folytatták, nem tudtam a régi eredményeimet jóváíratni, aztán hagytam a fenébe az egészet. (BOINC-kliens letöltése itt.)
Viszont jött a climateprediction.net :) az a terület, ami engem tényleg érdekelt és több értelmét láttam, mint UFO-k után kutatni. Legalábbis a klímaváltozás mostanra sokkal aktuálisabb, érdekesebb és égetôbb dolog a magamfajta porbafingó user számára, mint E.T.-t telefonszámát keresgetni. Eleinte nekik is saját kliensük volt, de aztán az elsô BOINC publikálásával (asszem valamikor 2004 ôszén) én is áttértem arra. A klímakutatásos projektbe rengeteg gépet betoltam (meg is látszik az eredményeken), aztán miután Tralfamador kolegával összefutottunk az index.hu topicjában, létrehoztuk a BOINC@Hungary csapatot, majd egy honlap-kezdeményt az én intézeti szerveremen. (Szívesen átadnám a menedzselését valakinek... ;) aki tényleg törôdne a projekttel.) Sajnos hülye nevet választottam :( én naív gondolván, hogy nem sajátíthatom ki a Hungary csapatnevet. Persze más megtette (tökre igaza volt) és hiába nálunk sokkal nagyobb számítási kapacitás volt, soah a nyomunkba nem értek, az ô taglétszámuk gyorsabban gyarapodott. Tavaly tavasszal ezért megszüntettem a csapatot, mindenkit átkértem a Hungary-ba és az ô ismertségünkkel meg a mi gépeinkkel meg eredményeinkkel a duplájára nôtt a pontszámunk. Csapatként rögtön az elsô 40-be kerültünk, ami azért nem semmi ám egy ilyen mezônyben. Van egy jó szájt, a boincsynergy.com (eredetileg ez is egy csapat saját honlapja volt, amíg így ki nem nôtte magát), ott látszik az aktuális állás. Meg itt lehet az összes projekt összes felsorálását kiböngészni. Országok szerint egy paraszthajszálnyival vagyunk Oroszország mögött elmaradva. :) Én most globális szinten a 200. helyen vagyok; asszem egyszer, amikor tényleg minden gépet a 486-osoktól kezdve a SUN munkaállomásig ráállítottam, akkor a 100. hely környékén jártam... sose lesz még egyszer ilyen. De nem baj. :) Azt hiszem, most még dolgoztatom a gépeket ezen a projekten egy darabig, de legkésôbb, amint elérem az egymillió kreditet, valószínûleg teljesen ki fogok ugrani a klímamodellezésbôl... nem csak én gondolom így, több sokgépes ember már régebben otthagyta. :-( Tralfamador, Xeon, Proszenyák, Wy.-nek is egy aktív gépe van csak... nem beszéltünk errôl, de úgy gondolom, hasonló okok miatt léptek le. Kár... :-( De tényleg nem ok nélkül történt.
Egyrészt sajnos a CPDN-nél is elkövették azt a hibát, mint a SETI-sek, hogy nagyon kevés és nem túl közérthetô információt adnak az eredményekrôl és ez engem személy szerint bosszant - mindigis rossz néven vettem a "dolgozz jólelkû user, mi meg profitálunk" hozzáállást. Nyilván sarkított vélemény ez, tényleg fontos a projekt eredménye (különben nem lennék benne) nade mégiscsak....
Másrészt a közelmúltban publikáltak olyan kutatásokat, amikbôl jobban beleolvasva az derült ki, hogy ha nem is okafogyottá lett a projekt, de a rengeteg modellt elemezve már a tendencia jól látható. Nyilván a további modellfutások még jobban finomítják, illetve kiegészülnek még újabb rétegekkel, új aspektusokkal, de a lényeg, a globális felmelegedés modellszinten már egyértelmûen bizonyítódott.
Harmadrészt egy mûszaki probléma van a climateprediction modellfutásaival: borzalmasan komplexek. Már az eredeti is piszkosul erôforrás-igényes volt, csupán a 15 éves kontrollciklus lefutattása hetekig tartott, aztán a többi (a valós modell) még több idôt vett igénybe. Aztán pakoltak rá még layert, újabb összetevôket, egyre kisebb cellákkal dolgoznak - szóval összetettebbek lettek. Most 1 (egy) év jelentési idôt adnak egy teljes ciklus lefuttatására... az itthoni 3.2 GHz gépen 2500 óra körül van egy komplett modell végigszámítása, igaz a hyperthreading miatt két független task fut. Ez tiszta gépidôben is több, mint 3 hónap. Ha napi 24 órában hajtanám ezt a gépet is és nem dolgoznék rajta. De néha kikapcsolom és dolgozok is, ekkor a BOINC leáll - tehát alsó hangon fél év egy közepesen erôs gépnek, mire végez EGYETLENEGY modellfutással. Ez pedig követhetetlen... vagy legalábbis nehezen. Az irodai gépek közül kettô, az enyém meg asszem a másik duál Xeon folyamatosan mengy, valós idôben mégis 5-6 hónap nekik. Elfut a modell Celeron 733-on is :) de soha nem lesz készen...
Éppen ezért kezdtem lassan áttérni egy másik projektre, az einstein@home nevûre. Ez forgó neutroncsillagokat, pulzárokat keres. Egy alkalmazás futásideje az itthoni gépem egy taskjában 5-6 óra körül van, a Xeonokon még kevesebb, tehát elég gyorsan van eredmény. Próbáltam Celeron 400-on is, az 95 óra körül teljesíti - nem kevés, de átlátható, felfogható idô, és hát sok kicsi sokra megy. Ezt így rá merem tenni tényleg gyengusz procis vagy olyan erôsebb gépre is, ami napi pár órát (1-2 óra képernyôvédôt vagyis aktív BOINC-munkaidôt) van bekapcsolva, a kb. 2 hetes jelentési kötelezettséget mindenképpen teljesíteni tudják. Itt elég vacakul állok, de hát nem csoda, nem régen kezdtem, nem sok gépem futattja. Végülis csak kiegészítô projektként megy.
Ugyanígy kiegészítônek használtam az LHC@home projektet, de kár volt beleugrani, tök vacak. Mármint az én szemszögembôl. :) Amúgy értelmes dolog, a CERN óriás-részecskegyorsítójáhopz számol mittudoménmiket meg hogyishíjjákokat. Legalábbis ezt modják, aztán lehet, hogy neutronbombát modellezünk nekik... :-) néha adnak adatot, amit a sok ráállított gép pillanatok alatt leszippant, kiszámolják, visszaadják az eredményt és megint szünet. Az én gépeim tök sok máson dolgoznak, nem érnek rá folyton arra figyelni, hogy a CERN mikor szíveskedik adatot szolgáltatni....
Nade. :) Az LHC-t teljesen meg fogom szüntetni, az Einsteinrôl lassan átállok és szerintem ebben az évben a CPDN-rôl is, abban a pillanatban, amint az alfából publikussá lesz az exobolygó-keresô projekt, a PlanetQuest. :) Pillanatnyilag ennek a projektenk látom még értelmét hosszú távon. Nagyon egyszerû okom van rá, hogy lelkesedjek érte: Szeretnék végre egy szép új bolygót, mert ezzel a mostanival néha már tele a tököm.
5 megjegyzés:
Ja meg hogy miféle BOINC-program lehetne még. (Figyusz Bociusz, itt tolom neked a következô nagy projektedet. :P ;) ) A GFS mintájára egy idôjárási modellfutást kéne kivinni megosztott projektként. :) A legvacakabb BOINC-alkalmazás alatt is 5-600 PC van, egy EU-szintû, GFS-jellegû megosztott projektbe tuti összejönne párezer. Párezer PC pedig jópár teraFLOP, (az egesz Einstein pártízezer gépe 65 teraflop körül van) vagyis frankón meg lehet verni sok mindent, pl. az OMSZ Aladint futtató, 144 procis 0.9 teraflopos Altix-ét.... ;)
Szia Zak!
Igen, legutóbbi fantáziaeresztésemben ilyen ötletek is szerepeltek... Sajnos azonban modellezéssel még életemben nem foglalkoztam, de látom itt az ideje a lovak közé csapni :)
Na most kíváncsiságból ráengedtem egy climateprediction-workunit-ot a garázsban levô P-III/450-re :) valamivel több, mint 15.000 óra számítási idô saccol. :) Ez 625 nap - majdnem két év...
Szia Zak. 2 éve tolom a BOINC Rosettáját a laptopomon. 2napja hihetetlen dologra figyeltem fel:
Az adatlapom szerint megcsinált WU-k száma a felére csökkent, 200 WU helyett csak 100-at ír. A pontjaimból is eltünt nagyjából a fele. Mi ez, láttál, halottál már ilyet? A CPDN alatt minden ok. Csak a Rossetta alatt csinálta. A hivatalos BOINC Managert használom a hivatalos honlapról.
Szia,
sajnos fogalmam sincs... Rosettával ráadásul sosem foglalkoztam. Az biztos, hogy régebben, jó 2 éve tán, a CPDN kezdetekor előfordult hasonló adatvesztés, teljesen rejtélyes módon tűntek el workunitok és pontok. Akkor a CPDN fórumában ezt az adatbázisszerver hibájával magyaráztak. Azt javasom, hogy olvass bele a Rosetta fórumába (http://boinc.bakerlab.org/rosetta/forum_forum.php?id=2), hátha írnak az userek hasonló gondról. Esetleg jelezd ott a tapasztalataidat, általában a sysopok-adminok rendszeresen olvassák ezeket a fórumokat. Bocs, hogy csak ennyit tudok mondani....
Megjegyzés küldése